تغییرات قیمت در بازار سنگ‌آهن

تغییرات قیمت در بازار سنگ‌آهن

تغییرات قیمت در بازار سنگ‌آهن

نگاهی به روند تغییرات قیمتی بهای سنگ‌آهن در یک سال گذشته حکایت از آن دارد که این بازار بعد از فراز و فرود قیمتی که در این مدت تجربه کرده اکنون تقریبا در جایگاهی ایستاده که سال گذشته در آن بود. آخرین قیمت این کالا روز جمعه ۶۷ دلار در هر بشکه بود که زیر یک درصد از قیمت‌های سال قبل پایین‌تر بوده و این در حالی است که تغییرات قیمتی این محصول مثلا دو ماه پیش نشان از افت بیش از ۱۰ درصدی داشت؛ به عبارتی به تدریج بازار در حال کاهش فاصله‌های قیمتی با سال گذشته است.

کارشناسان جهانی معتقدند در وضعیت فعلی بازار از کارآمدی چندانی برخوردار نیست و بیش از گذشته تحت تاثیر فاکتورهای اقتصادی به خصوص در حوزه چین و آمریکا قرار دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهند بعد از انتشار آمارهای ضعیف از وضعیت اقتصادی چین در حوزه‌هایی مثل رشد اقتصادی یا اطلاعات مرتبط با بازار املاک در چین که نشان از ضعف این بازار دارد بازار تقریبا متوقف شد؛ البته آخرین روز معاملاتی با رشد اندک قیمت همراه بود با این حال فاکتورهای اقتصادی در چین در روند کنونی این بازار اثر قابل توجهی از گذشته داشته و دارد.

چین به‌عنوان یک فاکتور موثر بر بازار سنگ‌آهن می‌تواند باعث شود این محصول به مدار نزولی وارد شود اما از طرف دیگر تنش‌های تجاری را که در دنیا در حال افزایش است عامل دومی می‌داند که قادر به تغییر مسیر در بازار و رشد قیمت‌ها است. این پایگاه خبری و تحلیلی در حوزه‌های کالایی می‌نویسد بازارهای کالایی در مدت اخیر و بعد از جنگ تجاری روند رو به افت قابل توجهی را پشت سر گذاشته‌اند با این حال سنگ‌آهن از چنین وضعیتی تبعیت نکرده و برعکس یا افزایش قیمت را تجربه کرده یا ثابت باقی مانده است. به عقیده کارشناسان این مرکز بهای سنگ‌آهن در مدت اخیر تحت تاثیر رشد قیمت فولاد حمایت شده است.  در این بین البته ذکر این نکته ضروری است که اکثر محصول فولاد تولیدی چین در داخل این کشور به مصرف می‌رسد؛ یعنی تنش‌های تجاری نتوانسته روی قیمت فولاد اثر منفی بر جا بگذارد و همین موضوع بازار سنگ‌آهن را نیز از سقوط آزادی مشابه سایر بازارهای کالایی محافظت کرده است. سنگ‌آهن نیز با افزایش قیمت فولاد حمایت شده است. شرکت‌کنندگان در بازار از تهدید کمبود عرضه به دلیل تشدید رانندگی در چین جلوگیری می‌کنند. علاوه بر این، بیشتر سنگ‌آهن مورد استفاده در چین در فولاد مصرف می‌شود، بنابراین به‌طور مستقیم بر تعرفه‌ها تاثیری ندارد. از طرف دیگر قیمت معدنی سنگ‌آهن در معادن بزرگ نظیر بی اچ پی، ریوتینتو و واله نیز روند مناسبی را پشت سر گذاشته است.

در آمریکا نیز قیمت سنگ‌آهن در مدت اخیر تقویت شده است و به عبارتی افزایش تعرفه‌های تجاری روی قیمت فولاد و به تبع آن سنگ‌آهن اثرات مناسبی را بر جا گذاشته است؛ هرچند اصلا معلوم نیست این روند در آینده نیز ادامه یابد، زیرا ضدمحرک‌های این بازار نیز کم نیستند.در این بین گزارش‌های منتشر شده از سه ماه منتهی به ژوئن برای معادن بی اچ پی، ریوتینتو و واله نشان می‌دهد تولید معدنچیان بالاتر از حد انتظار ظاهر شده است. بنا بر این گزارش تولید سنگ‌آهن برای بی اچ پی در سال مالی ۲۰۱۸ (که ۳۰ ژوئن پایان یافت) به رکورد ۱/ ۲۷۵ میلیون تن رسیده است. در سه ماه منتهی به ژوئن نیز میزان تولید این معدن به ۷۲ میلیون تن رسیده که ۳ درصد از مدت مشابه سال قبل بالاتر است. همچنین به نظر می‌رسد این شرکت خود را برای تولید ۲۸۳ میلیون تن در سال مالی ۲۰۱۹ آماده کرده است. ریوتینتو نیز اعلام کرده میزان تولید خود را در سه ماه دوم سال ۲۰۱۸ در مقایسه با مدت مشابه پارسال به میزان ۱۴ درصد افزایش داده و به ۵/ ۸۸ میلیون تن رسانده است. این دو شرکت بهبود شرایط آب و هوایی و افزایش میزان بهره‌برداری را عامل اصلی این رشد تولید اعلام کرده‌اند و انتظار می‌رود تولید این شرکت تا پایان امسال به بالاترین میزان خود برسد. شرکت واله نیز در سه ماه دوم امسال ۸/ ۹۶ میلیون تن تولید را به ثبت رسانده است که تمام این موارد نشان می‌دهد تولیدکنندگان معدنی به بازار دید مناسبی دارند.

مساله دیگر آنکه طرح‌های توسعه‌ای که شرکت‌های معدنی بزرگ برای سال‌های پیش رو تعریف کرده‌اند نیز موضوعی است که در نتیجه یک بازار باثبات و متعادل قابل پیش‌بینی و بررسی است. در حال حاضر این سه شرکت اعلام کرده‌اند پروژه‌های افزایش تولید سنگ‌آهن را در دستور کار خود دارند و بر همین اساس انتظار می‌رود میزان تولید در سال‌های پیش رو افزایش یابد. اما نکته‌ای که نباید از آن غافل شد اثر این موضوع بر عرضه سنگ‌آهن در بازارهای جهانی است. این مساله می‌تواند با یک اثر معکوس قیمت را در بازار بشکند و مسیر قیمتی را به سمت نزول هدایت کند. در این بین موضوعی که بررسی آن در کنار تولید از اهمیت بالایی برخوردار است صادرات این محصول است.

در این باره برخی گزارش‌های معتبر حکایت از آن دارند که صادرات سنگ‌آهن استرالیا در ماه ژوئن به ۲/ ۴۷ میلیون تن رسیده که ۵/ ۹ درصد رشد را نشان می‌دهد. به‌عنوان فکتی دیگر باید گفت صادرات سنگ‌آهن برزیل در ماه ژوئن ۴/ ۹ درصد افزایش را ثبت کرده و به ۳۱/ ۵۳ میلیون تن رسیده، این در شرایطی است که کامیونداران در این مدت در اعتصاب به سر می‌بردند.به‌طور کلی صادرات سنگ‌آهن برزیل از سال ۲۰۱۳ تاکنون به‌صورت سالانه افزایش یافته و بیشتر سنگ‌آهنی که این کشور صادر کرده از واله برزیل بوده که محصول باکیفیت‌تری را تولید می‌کند. این گزارش می‌افزاید تولید سنگ‌آهن در معدن واله احتمالا در آینده افزایش خواهد یافت. در عین حال بسیاری از معدنکاران اکنون بیش از کمیت به فکر بهبود کیفیت محصولات خود هستند که این مساله روی موضوعات مختلف از جمله قیمت، هزینه‌های حمل، بیمه‌ها و مصرف محصولات اثرگذار است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *