جلوگیری از خروج ۱۱ میلیون دلار ارز با تولید نانوکاتالیست‌های آهن

جلوگیری از خروج ۱۱ میلیون دلار ارز با تولید نانوکاتالیست‌های آهن

جلوگیری از خروج ۱۱ میلیون دلار ارز با تولید نانوکاتالیست‌های آهن

دبیر اجرایی همایش دوسالانه بومی‌سازی کاتالیز و فرایند احیای مستقیم آهن گفت: موفق به تولید ۹۰۰ تن از کاتالیست احیای مستقیم آهن مورد نیاز کشور شده‌ایم.

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، محمدامین ابراهیمیان در نشست خبری همایش دوسالانه بومی‌سازی کاتالیز و فرایند احیای مستقیم آهن که صبح امروز در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: ۱۰۰ نوع کاتالیست در صنعت نفت، پتروشیمی، پالایش و فولاد استفاده می‌شود که بدون این کاتالیست‌ها، محصولات نمی‌توانند کاربردی شده و مورد استفاده قرار بگیرند. لذا در این شرکت دانش‌بنیان ۳۰ نوع کاتالیست بومی‌سازی شده و توانسته‌ایم نیازی که پیش از این برای واردات وجود داشت را از بین ببریم.

وی افزود: در این برهه که شاید شرکت‌های خارجی کاتالیست‌های مورد نیاز را در اختیار ما قرار نمی‌دهند، این شرکت دانش‌بنیان توانسته با تولید کاتالیست‌ها، آنها را در اختیار شرکت‌های صنایع پتروشیمی و فولاد قرار دهد، به‌طوری‌که سهم این شرکت از بازار در کاتالیست‌های مورد استفاده درصنعت، چیزی در حدود ۷۰ درصد است و تقریباً ۴۰ درصد آهن اسفنجی کشور با کاتالیست‌های این شرکت تولید می‌شود.

دبیر اجرایی همایش دوسالانه بومی‌سازی کاتالیز و فرایند احیای مستقیم آهن اضافه کرد: همچنین این شرکت توانسته تقریباً ۸۰ درصد بازار در کاتالیست گاز سنتز را در اختیار بگیرد و چشم‌انداز ما تا سال ۱۴۰۴ این است که ۸۵ درصد آهن اسفنجی کشور با کاتالیست‌های ما تولید شود و بازار صادراتی داشته باشیم.

ابراهیمیان تأکید کرد: در مجموع در کشور یک هزار و ۳۰۰ تن کاتالیست احیای مستقیم آهن نیاز داریم که ارزش ۱۶ میلیون دلاری دارد و ۹۰۰ تن توسط این شرکت تولید می‌شود و ما با این تولیدات توانسته‌ایم از خروج ۱۱ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این کاتالیست‌ها با فناوری نانو تولید می‌شود و در مرحله بعدی به‌دنبال صادرات آنها به کشورهای حوزه خلیج فارس و CIS هستیم.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *