سهام فولاد اکسین به گروه ملی ایران بازگشت

سهام فولاد اکسین به گروه ملی ایران بازگشت

سهام فولاد اکسین به گروه ملی ایران بازگشت

کسری غفوری  با اشاره مزایده بخشی از سهام فولاد اکسین خوزستان در تاریخ هفتم آبان به قیمت چهار هزار و600 میلیارد ریال از سوی سازمان خصوصی سازی اظهارداشت: در سال 89 سهام فولاد اکسین با 39.5 درصد به گروه ملی فولاد واگذار شد که قرار بود در قالب هشت فقره چک مبلغ خرید توسط این شرکت به سازمان خصوصی سازی پرداخت شود.

وی تصریح کرد: در زمان ‘امیر منصور آریا’ یک فقره چک به مبلغ 170 میلیارد ریال پرداخت شد اما متاسفانه با توجه به شرایطی که بعد از آن پیش آید و پرونده فساد اقتصادی در گروه ملی مابقی چک ها پاس نشد.

مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران با اشاره به اینکه در سالهای گذشته پیگیری ها در حد مذاکرات بوده، افزود: در این مدت اقدامی در زمینه پرداخت بدهی یادشده صورت نگرفت تا اینکه در پنج ماه گذشته فولاد اکسین برای مزایده در مطبوعات آگهی شد که بعد از آن هم تلاش ها برای متوقف کردن این مزایده نتیجه بخش نبود و هیئت واگذاری این سهام را برای فروش فراخوان کرده بود و عملا کاری نمی شد انجام داد.

غفوری یادآور شد: در مزایده، شرکت فولاد مبارکه اصفهان برنده این واگذاری شد ولی در اسناد این بند درج شده بود که سازمان خصوصی سازی مختار است ضمن اینکه اگر گروه ملی بتواند بدهی خود را پرداخت کند مجددا سهام بازگشت داده خواهد شد.

این مقام مسئول در گروه ملی فولاد ایران ادامه داد: با توجه به انحصاری بودن تولید ورق های عریض توسط فولاد اکسین در خاورمیانه و نمونه های نایاب آن در دنیا قیمتی که برای مزایده تعیین شد ارزش روز این کارخانه نبود.

وی با اشاره به اینکه در نهایت مذاکرات برای بازگشت سهام فولاد اکسین نتیجه بخش بود، گفت: قرار است مبلغ یک هزار میلیارد ریال از بدهی های گروه ملی به سازمان خصوصی سازی در سال جاری تسویه و مابقی مبلغ نیز در 6 فقره چک تا سال 1400به این سازمان پرداخت شود.

غفوری بازگشت سهام و فعالیت شرکت گروه ملی ایران را نجات دهنده گروه ملی فولاد ایران دانست.

تلاش برای پرداخت مطالبات کارگرن تا پایان آذرماه
مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران همچنین به تجمع امروز کارگران این شرکت در مقابل استانداری و فرمانداری اهواز اشاره و آنچه تاخیر در پرداخت چهار ماهه حقوق این افراد گفته می شود را رد کرد و افزود: در حال حاضر پرداخت حقوق همه پرسنل گروه ملی اعم از پیمانکاری، رسمی و قراردادی 2 ماه تاخیر دارد.

وی ادامه داد: به منظور شفاف سازی افکار عمومی باید تاکید کنم که در زمان حضور تیم مدیریتی جدید گروه ملی کارگران رسمی و نیز پیمانکاری به ترتیب چهار و هشت ماه حقوق عقب افتاده داشتند.

غفوری یکی از دلایل شلوغی تجمع های مربوط به گروه ملی را حضور بازنشستگان این شرکت برای دریافت سنوات گذشته خود دانست و گفت: درخواست این قشر مطالبه بحقی است به این دلیل که گروه ملی در حال حاضر میراث دار 246 میلیارد ریال بدهی بابت سنوات این افراد در سال 95 است.

این مقام مسئول در گروه ملی فولاد ایران تصریح کرد: بخش دوم معترضان تامین کنندگان قطعاتی هستند که در طول سال های گذشته قطعات، تجهیزات و مواد اولیه کارخانه را تامین کرده اند ولی پولی به آنها پرداخت نشد که رقم آن از سال 91 تاکنون یک هزار و 500 میلیارد ریال برآورد شده است.

وی با اشاره به اینکه طی 6 ماه اخیر به منظور راه اندازی خطوط کارخانه تعمیرات اساسی صورت گرفت ، گفت: بر همین اساس در این زمینه مبلغی بالغ بر 200 میلیارد ریال به تامین کنندگان پرداخت شد و اجازه ندادیم که فعالیت های جدید به عنوان بدهی محسوب شوند و تماما بصورت نقدی پرداخت شد.

مدیرعامل گروه ملی ایران یادآور شد: بعد از پرداخت مطالبات باقی مانده کارکنان تا پایان آذر ماه، پرداخت سنوات بازنشستگان و تامین کنندگان قطعات در اولویت قرار خواهد گرفت و سپس اقدام به راه اندازی خطوط تعطیل شده خواهیم کرد.

گروه ملی جان می گیرد
غفوری با تاکید بر اینکه طی 6 ماه گذشته 40 هزار تن مواد اولیه برای فعالیت 2 خط این کارخانه اختصاص داده شد، گفت: بعد از تعمیرات اساسی که انجام می شود 40 هزار تن شمش اسلب دیگر از فولاد خوزستان برای تولید تامین می شود.

این مقام مسئول در گروه ملی فولاد ایران افزود: به همه همکاران قول داده می شود که تمام خطوط مجددا راه اندازی می شود و هیچگونه تعطیلی صورت نخواهد گرفت و به مرور زمان ظرفیت تولید افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه تعداد پنج خط تولیدی در گروه ملی وجود دارد، گفت: از این تعداد 2 خط فعالیت تولید دارند که یکی از آنها بیش از دو سال و دیگری پنج سال تعطیل بوده است و به زودی خط سوم به منظور تولید میلگرد و یا کناف فولادی وارد مدار می شود تا گروه ملی جان دوباره ای بگیرد.

گروه ملی فولاد ایران حدود چهار هزار نفر کارگر دارد که در سال 1342 به عنوان نخستین کارخانه نورد فولاد کشور در اهواز تاسیس شد و ظرفیت سالیانه تولید یک میلیون و 435 هزار تن فرآورده های فولادی و 430 هزار تن شمش فولادی را دارد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *