میلگرد ترانس چیست؟ معرفی انواع، ویژگی ها و کاربردهای آن

انواع میلگرد ترانس

میلگرد ترانس چیست؟ معرفی انواع، ویژگی ها و کاربردهای آن

میلگرد ترانس یا Trans rebar چیست؟

Trans rebar معادل انگلیسی میلگرد ترانس است. میلگرد ترانس به نام‌های فولاد ترانس، میلگرد کششی ترانس، میلگرد ترانس روغنی و آهن ترانس خوانده می‌شود. Trans rebar یکی از بهترین و قوی‌ترین مصالح ساختمانی است که در ساختمان‌ها و پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود. فولاد ترانس به شکل‌های مختلف تولید می‌شود و در ابعاد و اندازه‌های کوچک‌تری برش داده می‌شود تا برای پروژه‌های مختلف قابل استفاده باشد.

انواع میلگرد ترانس در بازار ایران

انواع میلگرد ترانس در بازار ایران به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است:

  • میلگرد ترانس تک پولیش
  • میلگرد ترانس دو پولیش
  • میلگرد ترانس ببرینگ خور
  • میلگرد سنگ خورده
  • میلگرد تسمه
  • میلگرد ترانس چهارپهلو
  • میلگرد ترانس شش پر

انواع میلگرد ترانس در بازارهای جهانی با توجه به نوع شرایط جغرافیایی به شکل‌های مختلف تولید می‌شوند. به عنوان مثال در ژاپن که گسل‌های بسیاری وجود دارد و اغلب مناطق زلزله‌خیز هستند، میلگرد آلیاژی تولید می‌شود. همچنین میلگرد اروپایی از جمله میلگردهایی است که در ساختار خود آلیاژهای منگنز دارند و از انعطاف پذیری مناسب برخوردار هستند.  یکی دیگر از مواردی که بر دسته بندی انواع میلگرد ترانس در بازار ایران تاثیر گذار است، جدول وزنی است که با استفاده از وزن به مقایسه میلگردهای برندهای مختلف می‌پرازد.

مهم‌ترین نوع میلگرد ترانس

مهم‌ترین نوع میلگرد ترانس، میلگرد ترانس تک پولیش ترانس است. میلگرد ترانس تک پولیش از مقاطع فولادی محسوب می‌شود که فرآیند پولیش روی آن انجام شده است و به همین دلیل از سطح براق برخوردار است. یکی از دلایل اهمیت این نوع میلگرد نحوه تهیه و ساخت آن است. چرا که این نوع میلگرد قبل از فرآیند پولیش به صورت میلگرد فولادی با سطح غیربراق و غیر مسطح است. برای تهیه این نوع میلگرد عملیات نورد گرم و سرد کردن، فرایند کشش، تاب کاری و در نهایت پولیش کاری است. بخش عمده کار مربوط به عملیات پولیش کاری است و هر میزان که کیفیت پولیش کاری بیشتر باشد، کیفیت میلگرد ترانس تک پولیش افزایش می‌یابد. بنابراین به افرادی که به دنبال تهیه و خرید میلگرد ترانس تک پولیش با کیفیت هستند، پیشنهاد می‌کنیم محصول مورد نظرشان را از مراکز معتبر تهیه کنند.

تفاوت انواع میلگرد ترانس

میلگرد ترانس که خود یکی از انواع میلگرد است، انواع مختلفی دارد و از نظر شکل ظاهری، حجم، وزن و نوع کاربرد، تفاوت‌های بسیاری را شامل می‌شوند. ما در جدول زیر تفاوت انواع میلگرد ترانس را مورد بررسی قرار داده‌ایم:

نوع میلگرد ترانس ویژگی بارز که باعث وجود تفاوت شده
میلگرد ترانس دو پولیش دارای ظاهری زیبا و صیقلی
میلگرد ترانس سنگ خورده دارای سر زرد و قرمز رنگ
میلگرد ترانس بلبرینگ خور دارای قابلیت بلبرینگ خور
میلگرد ترانس مفتول دارای قطر کمتر و نازک‌تر
تسمه ترانس دارای سطح صاف و صیقلی و کمترین تلورانس
میلگرد ترانس چهار پهلو دارای ضخامت مختلف و سطح مقطع چهار ضلعی
میلگرد ترانس شش پهلو دارای ابعاد و اندازه‌های مختلف به صورت شش ضلعی

 

جدول وزنی میلگرد ترانس

افراد بسیاری برای تهیه میلگرد ترانس به جدول وزنی میلگرد ترانس توجه می‌کنند و این سوال را می‌پرسند که: محاسبه وزن میلگرد ترانس چگونه انجام می‌شود؟ در پاسخ باید گفت با استفاده از جدول وزنی میلگرد‌های ترانس می‌توان وزن هر شاخه بندیل میلگرد را محاسبه نمود. این جدول حاوی اطلاعات کلی در مورد وزن محصول است که به شما کمک می‌کند، انتخاب خوبی داشته باشید:

نوع کارخانه 8 10 12 14 16 18 20 22 25 28 32
وزن میلگرد شاهین بناب 4.66 7.7 10.19 12.88 18.29 23.16 28.60 34.50 44.75 55.92 72.05
وزن میلگرد ظفر بناب 4.2 6.2 10.2 12.6 17.3 22.1 28 25.5 45.9
وزن میلگرد کاوه 4.596 7.284 10.152 13.86 18.96 23.28 28.4 34.41 44.88 44.88 56.88
وزن میلگرد شاهرود 24-25 29.5-31
وزن میلگرد ارگ تبریز 14.5 18.5-19 23-24 23-26 29.5 25-25.5

 

وزن هر شاخه میلگرد ترانس آهن و ck با توجه به نوع ضخامت و برند و استانداردهای تولیدی کارخانه متفاوت است. از این رو برای افزایش سرعت محاسبه وزن میلگرد می‌توان قطر و ضخامت رایج میلگردهای ترانس که شامل 6 تا 32 میلی‌متر است را در نظر گرفت.

تولید کننده میلگرد ترانس در مشهد

مشهد فولاد توس یکی از شرکت‌های فروشنده انواع میلگرد ترانس در مشهد است. ما در مشهد فولاد توس انواع میلگرد ترانس در برندهای مختلف را عرضه می‌کنیم. بنابراین اگر در مشهد قرار دارید و مایل هستید میلگرد ترانس را به صورت مستقیم از تولید کنندگان در مشهد خریداری کنید، کافی است با ما تماس بگیرید. تمامی محصولاتی که ما عرضه می‌کنیم، تولید شده در کارخانه‌ها هستند و به جهت سهولت کار مشتریان محترم ارسال بار مستقیم از کارخانه صورت می‌گیرد.

معرفی ویژگی‌های میلگرد ترانس

امروزه Trase rebare (میلگرد ترانس) به دلیل برخورداری از ویژگی‌های فوق العاده به یکی از محصولات کاربردی تبدیل شده است. ما در این بخش به معرفی ویژگی‌های میلگرد ترانس می‌پردازیم.

مشخصه‌های کلی میلگرد ترانس

از مشخصه های میلگرد ترانس می‌توان به مقاومت مناسب وقابلیت خمش و شکل‌پذیری اشاره نمود.

الاستیسیته بالا: میلگردهای ترانس مدول الاستیسیته بالایی حدود 200 گیگا پاسکال (200 x 10⁹ N/m²) دارند. این  ویژگی در این میلگرد باعث می‌شود در کشش (تا 200 گیگا پاسکال) بدون شکستگی کشیده شود و با کاهش فشار، بدون هیچ گونه آسیبی به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

شکل پذیری بالا: شکل پذیری میلگرد ترانس زیاد است و تحت بارهای بیشتر انعطاف پذیر خواهد بود.

ویژگی برندهای میلگرد ترانس

خوشبختانه امروزه صنعت آهن آلات و فولاد پیشرفت زیادی داشته است و برندهای مختلفی در داخل کشور انواع میلگرد ترانس را تولید می‌کنند. هر یک از این برندها دارای کیفیت و ویژگی‌های مختص به خود هستند و همین امر سبب وجود تفاوت‌های بارز هر برند شده است. آشنایی با ویژگی‌های هر برند میلگرد ترانس به شما کمک می‌کند هنگام خرید میلگرد آسوده باشید و به راحتی برند مد نظرتان را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *