انواع نبشی و کاربردهای آن

انواع نبشی و کاربردهای آن

کمتر کسی است که با متداول‌ترین شکل انواع نبشی 90 درجه که مانند دو ضلع مربع به یدیگر متصل شده‌اند، آشنا نباشد. کم و بیش نام نبشی برای همه ما آشنا است. اما اگر روزی شما هم به فکر خرید نبشی باشید و یا بخواهید اندکی راجع به انواع  نبشی و کاربردهای آن توضیح دهید! قطعا دانش اولیه شما کافی نخواهد بود! ممکن است هنگام خرید نبشی دچار سردرگمی شوید چرا که برندهای مختلفی آن را تولید می‌کنند و از نظر نحوه ساخت، ابعاد و ضخامت انواع مختلفی دارد. بنابراین ما در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع نبشی و موارد استفاده آن بپردازیم تا با ارائه اطلاعات کامل، بر دانش شما بیافزاییم! فرصت مطالعه این مقاله مفید را از دست ندهید!

نبشی چیست؟

نبشی نمونه‌ای از مقاطع فولادی است که از خم کردن قطعه فولادی تشکیل شده است. نبشی فولادی به شکل حرف “L ” است و بر اساس زاویه خمش به دسته هایمختلف تقسیم می‌شود. رایج‌ترین نوع زاویه نبشی، زاویه 90 درجه است. طول یال‌های “L” می‌تواند مساوی یا نابرابر باشد.

نبشی‌های فولادی در صنعت کاربردهای بسیاری دارند. قاب بندی یکی از رایج‌ترین موارد استفاده برای نبشی‌های فولادی است، اما از آن برای براکت ها، تریم، آرماتورها و بسیاری موارد دیگر نیز استفاده می‌شود. هرچه زاویه فولاد بزرگتر باشد، وزن و تنش مکانیکی بیشتری را می‌تواند تحمل کند. مهم‌ترین وظیفه نبشی اتصال د قطعه فلزی به یکدیگر است.

نبشی چگونه ساخته می‌شود؟

نبشی فولادی به دو صورت نورد گرم و نورد سرد تولید می‌شود:

آشنایی با ساخت نبشی نورد گرم:

به عنوان یک شمش از فولاد داغ قرمز شروع می شود و به غلطک های ناهموار فشار داده می شود تا به اندازه زاویه نزدیک شود. از طریق رول ها کار می کند تا به ضخامت مورد نظر برسد. این ماشین‌ها 24/7 کار می‌کنند و در طول تصادفی 20+/- فوت قطع می‌شوند.

در تهیه نبشی نورد گرم امکان ایجاد سوراخ یا بریدگی وجود ندارد. به همین دلیل مشتریان محترمی که قصد خرید نبشی با سایز مورد نیاز خود دارند، می‌توانند بزرگترین سایز نبشی را خریداری کنند و سپس به برشکاری بپردازند.

ما در مشهد فولاد توس، عملیات برش را در کارگاه انجام می‌دهیم و چنانچه شما امکان برش نبشی با سایز دلخواه را نداشته باشید می‌توانید سفارش برش نبشی را اعلام نمایید. نمونه‌ دیگری از اناع نبشی وجود دارد که در اصطلاح به عنوان نبشی برشی یا نبشی تودلی خوانده می‌شود. این نوع نبشی‌ها در سایزهای کوچک (مثلا 10 سانت 10 سانت) برش خورده می‌شود.

آشنایی با ساخت نبشی نورد سرد:

نورد سرد یکی دیگر از روش‌های تولید نبشی است که با عبور دادن یک قطعه ورق فلزی تخت داخل پروفیل، قطعه فولادی خم می‌شود. این فرآیند به عنوان فرایند فرم دهی مقطع فولادی مشهور است.

چنانچه مقطع فولادی اشکل پیچیده‌تری داشته باشند، ممکن است حتی 20 بار برای فرم دهی وخمش در دستگاه قرار بگیرد. این فرایند فرم دهی به نبشی، بسیار کارآمد است و امکان تولید زوایای مختلف و خمش‌های متعدد را فراهم می‌کند. از مهم‌ترین مزایای تلید نبشی به صورت نورد سرد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

ایجاد سوراخ در نبشی

برش نبشی در سایزهای مختلف

ایجاد شکاف‌

ایجاد نقش‌های برجسته

اینها به راحتی قابل انجام هستند و نیاز به انجام عملیات ثانویه دیگری ندارد.

انواع نبشی، مشخصات و استانداردها و کاربردهای آن

نبشی‌ها انواع مختلفی دارند و از نظر شکل ظاهری، روش تولید و همچنین ضخامت و سایز به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند:

انواع نبشی از نظر شکل ظاهری:

انواع نبشی از نظر شکل ظاهری به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

  • نبشی بال نامساوی:

انواع نبشی از نظر شکل ظاهری به دو دسته بال مساوری و بال نامساوی تقسیم می‌شوند. نبشی بال نامساوی از نظر شکل ظاهری به شکل حرف “L” است.

  • نبشی بال مساوی:

نبشی‌های بال مساوی از نظر شکل ظاهری به شکل دو ضلع مربع خواهد بود.

  • نبشی اسپیرال:

این نوع نبشی دارای طول نابرابر هستند و در دسته نبشی بال نامساوی قرار دارند. خوانش صحیح نبشی اسپیرال به صورت 120*80*10 است که مشخص کننده اندازه بال و ضخامت آن است. اندازه بال در این مثال 120 و اندازه بال کوچکتر 80 و اندازه ضخامت 10 میلی‌متر خواهد بود.

انواع نبشی از نظر روش تولید

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم نبشی از نظر روش ساخت به دو دسته نورد سرد  نورد گرم تقسیم می‌شود. نام دیگر روش نورد سرد “فابریک” و نام دیگر روش تولید نبشی نرد گرم روش “پرسی” است.

انواع نبشی از نظر ضخامت

نبشی از نظر ضخامت به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. این نبشی‌ها با ضخامت 3 میلی‌متر تا ضخامت 16 میلی‌متر عرضه می‌شوند.

انواع نبشی از نظر سایز

نبشی‌ها در سایزهای مختلفی تولید می‌شوند که از جمله می‌توان به نبشی‌های بال مساوی 30*30 تا 160*160 اشاره نمود.

جدول سایز نبشی

با توجه به اینکه نبشی‌ها سایزهای مختلفی دارند، در جدول زیر اطلاعات دقیق نبشی‌هایی که مشهد فولاد توس ارائه می‌دهد، قرار گرفته شده است:

نوع نبشی ضخامت نبشی اندازه بال نبشی وزن نبشی
3*30*30 3 30 7
3*40*40 3 40 10.5
4*50*50 4 50 14
5*50*50 5 50 17
5*60*60 5 60 26
6*70*70 6 70 38
7*70*70 7 70 42
8*80*80 8 80 56
9*90*90 9 90 73
10*100*100 10 100 90
16*160*160 16 160 461

 

در این جدول تنها اطلاعات دقیق برخی از انواع متداول نبشی آورده شده است. چنانچه نیاز به تهیه و خرید سایر سایزهای نبشی دارید از طریق راه‌های ارتباطی مندرج در سایت با ما در تماس باشید.

مشخصات نبشی چیست؟

مشخصات نبشی فولادی با ابعاد طول ضلع و ضخامت ضلع بیان می شود. در حال حاضر مشخصات نبشی فولادی‌های متداول در جدول بالا آورده شده است. یکی از نکات مهم خرید انواع نبشی، اطلاع دقیق از مشخصات آن است که به شما کمک می کند مناسب ترین نوع نبشی متناسب با نیازتان را خریداری نمایید. ما در مشهد فولاد توس انواع نبشی را عرضه می کنیم و می توانید از طریق تماس با کارشناسان فروش، سفارش خود را ثبت نمایید.

سفارش خرید انواع نبشی

به طور کلی سفارش واردات و صادرات نبشی فولادی بر اساس مشخصات نبشی، گرید فولاد، گرید فولاد کربنی انجام می‌شود. علاوه بر آن برند کارخانه تولید کننده نبشی از اهمیت بسیاری برخوردار است. کارخانه‌های مختلفی مانند کارخانه اصفهان، کارخانه مشهد و کارخانه تهران از جمله برندهایی هستند که انواع نبشی را تولید می‌کنند.

کاربرد انواع نبشی

در قسمت قبل اشاره کردیم که نبشی به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می‌شود. نبشی‌های بال نامساوی به طور گسترده در سازه های فلزی مختلف، پل ها، ماشین آلات ساخت و ساز و کشتی سازی، سازه های مختلف ساختمانی و سازه های مهندسی مانند تیرهای ساختمانی، پل ها، برج های انتقال نیرو، ماشین آلات بالابر و حمل و نقل، کشتی ها، کوره های صنعتی، برج های واکنش، کانتینر استفاده می شود. همچنین قفسه ها و انبارها و غیره به کار می‌رود. در حالی که نبشی بال مساوی اغلب در سایزهای کوچکتر مثلا در سایز 10 سانت، برش داده می‌شود تا برای اتصالات و افزایش استحکام سایر بخش‌ها به کار رود.

خیلی متشکرم که در این مقاله از مشهد فولاد توس همراه ما بودید. در صورت وجود هر گونه سوال و پرسش می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی مندرج در سایت با ما در تماس باشید و یا سفارش خرید نبشی را ثبت نمایید. قیمت روز نبشی و قیمت به روز نبشی در مشهد را می توانید از وبسایت و کانال تلگرام رصد کنید

 

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *