میل به افت قیمتها در بازار فولادهای صادراتی

میل به افت قیمتها در بازار فولادهای صادراتی

میل به افت قیمتها در بازار فولادهای صادراتی

میل به افت قیمتها در بازار فولادهای صادراتی

محمدحسین بابالو هفته گذشته قیمت‌های صادراتی فولاد ایران در مسیر کاهش قرار گرفت که با قیمت‌های جهانی همپوشانی کامل داشت.

 

این در حالی است که در اواخر هفته گذشته جرقه‌هایی از رشد نرخ در بازارهای جهانی مشاهده شد که در صورت تاثیرگذاری بر بازار صادراتی ایران، تاثیر آن برای روزهای آینده خودنمایی خواهد کرد. جدول زیر برآورد متوسط قیمت‌های صادراتی ایران و برخی از قیمت‌های جهانی است که توسط «دنیای اقتصاد» گردآوری و برآورد شده است.

افزایش هزینه حمل دریایی در روزهای اخیر موجب شد تا قیمت‌های پیشنهادی محصولات ایرانی کاهش داشته باشد تا جایی که بعضا حمل‌ونقل‌ را یک معضل جدید به شمار آورد‌ه‌اند که البته در گزارش‌های پیشین به آن اشاره شده است. این در حالی است که قیمت‌های جهانی هم میل به کاهش داشت یعنی عقبگرد قیمتی در این بازار به دلایل مختلف چندان هم غیرطبیعی نبود. از سوی دیگر شنیده‌ها حکایت از آن دارد که صادرات ریالی هم برای برخی مصنوعات فولادی همچون میلگرد به شیوه‌های مختلف به کشورهای منطقه ادامه دارد.  در این بین آخرین قیمت‌ها برای شمش فولادی بین ۴۱۰ تا ۴۱۵ و حتی تا ۴۲۰ دلار در هر تن اعلام شد ولی قیمت‌هایی حتی تا ۴۰۷ دلار در هر تن برای تحویل بار کشتی هم شنیده شد ولی در کل قیمت ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار در طول هفته گذشته منطقی به نظر می‌رسید.

 

قیمت‌های متنوعی برای محموله‌های صادراتی میلگرد گزارش شده که البته شنیده‌ها حکایت از آن دارد که بخشی از آنها هنوز هم به‌صورت ریالی به کشورهای منطقه صورت می‌گیرد یعنی خریدار کالا را به‌صورت ریالی خریداری کرده و پس از طی تشریفات گمرکی به شیو‌ه‌های مختلف محصول را صادر می‌کند. به همین دلیل قیمت‌های متنوعی برای میلگرد صادراتی عنوان می‌شود که شاید کمتر از نرخ‌های موجود باشد. شرایط تحویل میلگرد هم تحویل در کارخانه یا تحویل در مرزهای زمینی است. صادرات ورق نورد گرم هم محدود است و اغلب قیمت‌هایی نزدیک به ۴۷۰ دلار یا بیشتر ارائه می‌شود ولی با توجه به فراز و فرودهای صادراتی این رقم با اما و اگرهایی همراه است یعنی برای هفته جاری پتانسیل تغییر دارد و ۴۶۷ دلار هم شنیده شد.

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *