ناودانی

ناودانی

ناودانی


ناودانی چیست و انواع ناودانی

ناودانی

ناودانی یک پروفیل صنعتی و ساختمانی می‌باشد که مقاطع آن باز است. به عبارت دیگر پروفیلی با مقاطع فولادی است. ناودانی از نورد بیلت ساخته می‌شود ( جنس این بیلت‌ها از نوع فولاد کربنی می‌باشند.) این پروفیل از نظر شکل شبیه U انگلیسی است. سطح مقطع این محصول فولادی از یک جان به صورت افقی و دو بال به صورت عمودی تشکیل شده است                       

https://www.mashhadfoolad.com/قیمت-ناودانی-در-انبار-مشهد/mashhadfoolad

یکی از پروفیل های ساختمانی و صنعتی با مقاطع باز می باشد که در ۲ نوع مشبک و ساده با مشخصات زیر عرضه می گردد.

انواع ناودانی :

الف) ناودانی مشبک:

ناودانی مشبک از ورق گرم،گالوانیزه شده به صورت سرد یا گرم ،تولید می گردد و جهت مصارف گوناگون نظیر موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد: -جهت ساخت قفسه های مستحکم فولادی -نصب سنگ بصورت خشک -سازه های سبک فولادی

ب) ناودانی ساده:

ناودانی صنعتی و ساختمانی که با صورت نورد گرم تولید می شود که شامل شيبداروبال موازي می باشد و می تواند در صورت نیاز به صورت گرم یا سرد گالوانیزه شود.این محصول در ابعاد ۸،۱۰،۱۲،۱۴،۱۶ تولید می گردد. ناودانی از ارتفاع ۳۰ تا ۴۰۰ میلیمتر موجود بوده و بیشتر برای ساختن پل های باربر ،ماشین سازی،مصارف صنعتی و موارد دیگر به کار می رود.

ناودانی ها بر اساس ابعاد و وزن به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می شوند. ناودانی های تولید شده در اکثر کارخانه های داخلی از نوع سبک بوده و وزنی پایین تر از استاندارد اشتال دارند. ناودانی های سنگین، وزن و ابعادی برابر استاندارد اشتال دارند که در برخی از کارخانه های داخلی و اروپایی تولید میشوند.
در این فعالیت ناودانی های نمره ۸ تا ۱۸ و به روش نورد گرم (Hot Rolling) تولید می شوند؛ نورد یکی از روش های متداول شکل دهی فلزات می¬باشد. در روش نورد گرم، ابتدا شمش فولادي از نوع شمشه (بلوم) با مقطع و طول مشخص به درون كوره هاي حرارتي نورد ریخته شده و پس از رسيدن به درجه حـرارت مورد نظر و عبور از قفسه های نورد ابتدایی (مجموعه غلتک ها) مقطع آن کاهش و طول آن افزایش می یابد و نهایتاً با عبور از قفسه های نورد میانی و پایانی به شکل ناودانی تبدیل و سپس توسط یک قیچی گرم به طول مناسب برش داده می شود.
بلوم (Bloom) یا شمشه از فرآورده‌های میانی نورد فولاد است که سطح مقطع آن بزرگ‌تر از ۲۳۰ سانتیمتر مربع است. سطح مقطع آن مربع با عرض بیشتر از ۱۵ سانتیمتر و کمتر از ۳۰ سانتیمتر می باشد. از بلوم برای ساخت ریل، تیر آهن، قوطی، نبشی، ناودانی، سپری و غیره استفاده می‌شود.

تفاوت بین ناودانی سبک و ناودانی سنگین از جمله مواردی است که خریداران قبل از سفارش محصول باید با آن آشنایی کاملی داشته باشند تا بتوانند انتخاب دقیق تری داشته باشند و در نهایت مناسب ترین محصول برای اهداف مورد نظر خود را گزینش کنند. اینکه این دو محصول دقیقا چه تفاوتی دارند، کدام یک چه کاربردی دارد، نحوه قیمت گذاری آن ها چگونه است و هر کدام چه نقاط مثبت یا منفی دارند، از جمله مواردی است که در بخش سوالات متداول کاربران، به چشم می خورند لذا در انتهای مقاله به پاسخ آن ها دست خواهید یافت.

ناودانی مشبک

ناودانی مشبک از ورق گرم،گالوانیزه شده به صورت سرد یا گرم ،تولید می گردد و جهت استفاده های مختلف مانند: ساخت قفسه های مستحکم فولادی ، نصب سنگ بصورت خشک و سازه های سبک فولادی مورد استفاده قرار میگیرد .

روش‌های تولید ناودانی

از ناودانی در صنعت استفاده های زیادی می شود و باید توجه داشت که در تولید آن به سه روش زیر تولید می شود:

پرس

نورد گرم

نورد سرد

کاربردهای ناودانی

باید توجه داشته باشید که ناودانی‌ها از نظر کاربرد به دو صورت U و C تعریف شده‌اند.ناودانی‌ها شکل ظاهری خاصی دارند همین امر سبب گردیده تا از آن‌ها به عنوان ساختار برتر در پروژه‌های ساخت‌و ساز استفاده نمایند و به منظور پایه و قاب مورد استفاده قرار گیرند. در زیر تعدادی از کاربردهای این محصول فولادی را به تفکیک بیان می‌کنیم.

چارچوب

تشکیلات دریایی

تجهیزات ساخت‌وساز

اسکلت کامیون

ماشین آلات

و…

mashhadfoolad


ناودانی(UNP) و کاربردهای آن

ناودانیUNP یا همان ناودانی اروپایی یکی از پروفیل های ناودانی در کشور است که در مقایسه با سایر ناودانی های موجود در بازار وزن سنگین تری دارد.به طور معمول از ناودانیUNP بیشتر در پروژه های بزرگ یا پروژه های صنعتی که به این نوع از ناودانیUNP یا ناودانی اروپایی  نیاز دارند استفاده می شود ، به این خاطر که ناودانیUNP یا ناودانی اروپایی ازضخامت بیشتری برخوردار است بنابراین وزن بیشتری نیز دارد.
بازرگانی آهن مرکزی درفراهم نمودن ناودانیUNP یا ناودانی اروپایی یکی از بهترین متخصصین می باشد. ناودانی سنگینUNP براساس استاندارد اروپا_DIN1026 از سایز 40 الی 400 به صورت انبوه از کارخانه های کشور ترکیه به کشور وارد می گردد. بازرگانی آهن مرکزی در این اواخرهمین ناودانیUNP یا ناودانی اروپایی را از کشور چین نیز وارد می کند که براساس همین استاندارد است و در مقایسه با دیگر ناودانیUNP یا ناودانی اروپایی با نرخ مناسب تری ارائه می شود.

ناودانی (UNP) دارای کاربردهایی است که عبارتند از:

1 – به صورت تکی و یا جفت در باد بندها

2 –  به شکل تکی و دوبل در تیر ها

3-  به شکل جفت و به صورت قوطی در ستون ها

4 –  به شکل جفت در ساخت خرپا 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *